GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Fruit set 8559363
*
nr 855 9363
FRUIT SET
BoFajans, Gefle, Nagg, 13 del,
BoFajans, Gefle, Nagg, 13 del
Estimate:
800
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday October 28 2013
at 18:48:02
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/10 16:44:14
1
Vinnande bud
28/10 18:16:34
2
150 kr
28/10 18:16:58
2
250 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans dessertservis desserttallrik desserttallrikar efterrättstallrik efterrättstallrikar fruktservis gefle nagg svensk keramik
-
7161 SMALL PLATES
12 pieces, green glass, France. Diameter: 23 cm,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:30
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:48
-
7191 SERVICE PLATES
19 pieces, Diameter: 27-30 cm,
Present: SEK 800
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:44
-
6787 DINNER SET
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:36
-
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:13
-
7160 PLATES
2 pcs, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29,
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:12
*
FRUIT SET
nr 855 9363
FRUIT SET
BoFajans, Gefle, Nagg, 13 del,
BoFajans, Gefle, Nagg, 13 del
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday October 28 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 27/10 16:44:14 | 1 | Vinnande bud |
| 28/10 18:16:34 | 2 | 150 kr |
| 28/10 18:16:58 | 2 | 250 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans dessertservis desserttallrik desserttallrikar efterrättstallrik efterrättstallrikar fruktservis gefle nagg svensk keramik
-
7161 SMALL PLATES
12 pieces, green glass, France. Diameter: 23 cm,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:30 -
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:48 -
7191 SERVICE PLATES
19 pieces, Diameter: 27-30 cm,
Present: SEK 800
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:44
-
6787 DINNER SET
Rörstrand, Sweden, Japonica, 33 pieces, length: 10..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:36 -
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:13 -
7160 PLATES
2 pcs, blåvitt kompani porslin. Diameter: 23-29,
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:12



